מה זה בעצם מיקס ומאסטרינג ?

הקלטות של שיר באולפן מבוססות על תדרים שונים ומשתנים של הכלים המוזיקאליים ושל יתר התכנותים שבהם משתמשים לטובת העיבוד וההפקה של השיר. במהלך ההקלטה באולפן, לכל שיר ישנם כמה וכמה ערוצים, שבסופו של דבר המטרה היא לאחד את כל הערוצים לרצועה אחת שתציג את מיזוג כל הערוצים כשיר אחד ושלם.

על מנת שהרצועה הסופית של השיר תוכל להישמע כדבר הטרוגני ויציב, כל אחד מהערוצים השונים שמרכיבים את השיר חייב להשתלב בצורה מאוזנת יחד עם יתר הרצועות של השיר. על מנת שהמיזוג של הרצועות השונות יהיה נכון ויוכל להעביר למאזין את חווית השיר כפי שהמפיק המוזיקלי התכוון – צריכים לעשות מיקס.


מיקס ומאסטרינג - Teritory Studios

מיקס הוא בעצם השילוב של כל הערוצים יחד. לדוגמא: כאשר מקליטים תופים לשיר באולפן, ההקלטה נעשית בצורה מחולקת. מקליטים את המצילות בנפרד, את הבאס דראם בנפרד, וכן את כל יתר המרכיבים שנכללים במערכת התופים. כדי שבסופו של דבר כל המרכיבים הללו יוכלו להשתלב יחד ולהישמע כמו תיפוף אמיתי של מתופף, נדרשת עבודת מיקס לכל אחד מהערוצים שעליהם הוקלט החלק הספציפי של מערכת התופים.

לאחר שנעשה מיקס למצילות, ומיקס נפרד לבאס דראם, וכן לכל יתר החלקים שמרכיבים את מערכת התופים, ניתן למזג את הערוצים השונים לרצועה אחת, שבה כל הערוצים יוכלו להשתלב ולקבל את הביטוי הנכון שלהם ביחס ליתר הצלילים והכלים שהוקלטו.

 

איך המאסטרינג נכנס לתמונה ?

המאסטרינג מתייחס למימד שונה לגמרי מזה של המיקס. אם המיקס מטרתו לשלב את כל הערוצים יחד לכדי רצועה אחת – מאסטרינג הוא ההתייחסות לעוצמת התדרים של הרצועה, זאת על מנת שכאשר השיר יתנגן ברדיו, או בכל מערכת שמע שונה ובעלת מאפיינים ואיכויות שונות, השיר עדיין יוכל להישמע כפי שתוכנן במהלך המיקס.

לדוגמא: באולפן הקלטות יש מערכות שמע וסאונד מצוינות. יכול להיות מצב שבו השיר נשמע מעולה במערכת האולפן, אך מאחר והתדרים (המאסטרינג של השיר) לא כוונו נכון, כאשר אותו השיר בדיוק יתנגן ברדיו, הוא ישמע גרוע מאוד.

כדי לבצע מאסטרינג לשיר חייבים ציוד טכני מותאם, ועל ידי המערכות המקצועיות שמיועדות לביצוע מאסטרינג ומדידת תדרים, יוכל הטכנאי באולפן ההקלטות לכוון את התדרים של השיר כדי שיתאימו לכל סוגי המערכות, בין אם מדובר ברדיו של רכב או במערכת קולנוע ביתית.

דוגמא נוספת לשימוש של מיקס ומאסטרינג לשיר, היא האפשרות לכווץ את כל הצלילים והכלים השונים שמוקלטים בו, לכדי דבר אחד ושלם שיכול לעמוד בניגון במערכות שונות מבלי לפגוע באיכות התוצאה הסופית. לצורך הכיווץ אולפן ההקלטות ישתמש במכשיר קומפרסור שיודע לעשות את העבודה.

אבל – ישנם אלפי סוגים שונים של קומפרסורים לביצוע מיקס ומאסטרינג, ולכל אחד מהם איכויות שונות ואפשרויות מגוונות. אולפן הקלטות מקצועי, לרוב יחזיק ציוד טכני יקר ומקצועי, וכך יוכל לספק לקהל לקוחותיו תוצאה שתישמע מעולה ותעמוד בכל הדרישות הטכניות להשמעה במערכות שונות ומגוונות.

Teritory Studios - בית ליצירה מוזיקלית

הטיפ החשוב ביותר לביצוע מיקס ומאסטרינג של שירים באולפן, הוא ללא ספק – בחירת איש מקצוע ניטראלי. מה הכוונה ? האדם שהקליט את הנגנים בשיר, וביצע עבודות טכניות להכנת המיקס של השיר, לא יהיה אדם ניטראלי שיוכל לשים לב לדקויות במהלך ביצוע המאסטרינג.

ההמלצה החשובה ביותר להגעה לתוצאת מיקס ומאסטרינג איכותית, היא לבחור טכנאי מיקס ומאסטרינג שכאשר הוא עובד על השיר זו בעצם הפעם הראשונה שהוא שומע אותו. אוזן מקצועית שמה לב להמון פרטים ופרטי פרטים, אך במידה והאדם שמתכוון לבצע מיקס ומאסטרינג לשיר, הוא גם האדם שהקליט את הנגנים ועבד על הפקת השיר מבחינה מוזיקלית, סביר להניח שהוא יתקשה מאוד לדייק את הפרטים השונים בתדרים של השיר.

לעומת זאת, אדם ששומע את השיר בפעם הראשונה, כשהוא כבר עבר תהליך של מיקס בסיסי וראשוני, יוכל לשים לב בקלות יתרה לדגשים ולדקויות.


הצעת מחיר ופרטים נוספים

  תוכן ההודעה

     לחן עיבוד והפקה מוסיקלית - אסף צרויה

  להקת מקלט 31 - הכל או כלום - אולפני טריטורי

  המטרה הכללית בביצוע מיקס ומאסטרינג

  כפי שכתבנו קודם – השלב הראשון הוא ביצוע המיקס, שמטרתו לשלב את כל הרצועות בצורה מאוזנת, כדי שיוכלו להפוך לרצועת שמע אחת. והשלב השני הוא ביצוע המאסטרינג, שמטרתו לכוון את התדרים של הצלילים, כדי שיוכלו להתנגן במערכות איכותיות יותר או פחות (רדיו של רכב, או מערכת ביתית) מבלי שתיפגע איכות המיקס ושילוב כל כלי הנגינה למקשה אחת.

  מאסטרינג משמש לכמה דברים עיקריים שיכולים לשרת את השיר שהוקלט :

  1. על ידי התדרים של השיר ניתן להגביר או להנמיך את עוצמת הווליום הכללית של השיר
  2. במהלך ביצוע מאסטרינג לשיר ניתן לדייק ולתקן דברים שהתפספסו במהלך המיקס
  3. מיקס ומאסטרינג יכולים לגרום לשיר להרגיש טבעי וזורם, וכך לפעול רגשית על המאזין
  4. על ידי ביצוע מאסטרינג לשיר והתאמת התדרים של הצלילים, ניתן להעיף רעשי רקע קטנים שאוזן אנושית לא ממש מסוגל לשמוע, אך כאשר השיר עובר בגלי הרדיו ומגיע להשמעה במערכת שמע מסוימת, רעשים אלו עלולים לפגוע באיכות הכללית של הסאונד של השיר.

  מיקס ומאסטרינג באולפני טריטורי

  אולפני טריטורי הם לא רק אולפן הקלטות שמציע הפקה מוזיקלית לשירים מקוריים והפקת שירים לכל מטרה נוספת. מדובר במתחם מאובזר ומקצועי, שכולל ציוד טכני ברמה הגבוהה ביותר שיש. יש באולפן חדר ייעודי שכל כולו מוקדש לביצוע מיקס ומאסטרינג לשירים, ובו טכנאי סאונד, מומחה מיקס ומאסטרינג, שכל עיסוקו זה אך ורק ביצוע מיקס ומאסטרינג בצורה מקצועית ועם אוזניים ניטראליות שיודעות לשים לב לדקויות ולפרטים הכי קטנים בשיר.

  המון אמנים ויוצרים, שעובדים על הפקת אלבום, משקיעים את מיטב כספם ומרצם בהפקה המוזיקלית של השיר – אך מקלים ראש בחשיבות של ביצוע מיקס ומאסטרינג מקצועי לשיר. דבר שעלול להביא למפח נפש גדול, כאשר השיר לא יתנגן בתחנות הרדיו מאחר והוא לא עומד בקריטריונים המקצועיים של שידור שיר בצורה איכותית.

  השיר לא ישמע ברדיו כמו שהוא נשמע לכם באולפן ההקלטות! לכן יכול להיות מצב שבו השיר נשמע לכם מעולה, ואתם בטוחים שהוא יכבוש את כל המצעדים בתחנות הרדיו – אך למרבה הפלא הוא לא מתנגן בתחנות הרדיו ואתם לא מבינים מה הסיבה לכך. ברוב המקרים, הסיבה היא איכות המיקס והמאסטרינג של השיר.

  באולפני טריטורי תוכלו לקבל שירות כולל ומקיף, לכל השלבים שנדרשים להוצאת שיר לאור. משלב ההפקה והעיבוד המוזיקלי של השיר, ועד לשלב המיקס והמאסטרינג שיאפשרו לו לעמוד בכל הסטנדרטים הטכניים המקצועיים, שנדרשים לשם שידורו בתחנות הרדיו בצורה איכותית שתשמע בדיוק כפי שהוא נשמע לכם במערכות השמע של האולפן.
  Teritory Studios – בית ליצירה מוזיקלית

  התקשרו אלינו וספרו לנו באיזה שלב אתם בדיוק נמצאים, נשמח לעשות אתכם פגישת ייעוץ חינם ואולי גם לצאת לדרך משותפת שתביא הרבה אור אל תוך היצירה והעשייה המוזיקלית שלכם, וגם לשלנו :-)

   

  במתחם האולפנים יעמדו לרשותכם שני חדרי בקרה מעוצבים, שני חדרי הקלטה מבודדים ומלאים בכלי נגינה וציוד הקלטה מהמתקדם ביותר שיש. המתחם כולו נבנה במחשבה ותכנון רב מבחינת האקוסטיקה ואיכות ההקלטה, והכי חשוב - יש פה אווירה נינוחה של קסם ויצירה.. 

  טלפון:  054-6717230   או במייל –   elad@Teritory.co.il

  לשליחת חומרים מקוריים בלבד -   ANR@Teritory.co.il

  (אנא פרטו את שמכם המלא והשאירו טלפון נייד)

   

  מידע בנושאים נוספים :

  אמנים ויוצרים | הפקת מוזיקה מקורית | הפקה ועיבוד סינגל לרדיו | צילום קליפ באולפן |

  Teritory Studios

  עקיבא תורג׳מן - חזרה מוקלטת באולפן
  עיבוד והפקה מוסיקלית – אל-עד טרי
  הפקת שיר מקורי - נועם נתיב - רץ רץ

  עיבוד והפקה מוסיקלית – אל-עד טרי
  עיבוד והפקה מוסיקלית – אסף צרויה
  קליפ לשיר שהוקלט באולפן – קליפ אולפן LIVE